Joi, 25 Iulie 2024

CONFERINŢA EPISCOPILOR DIN ROMÂNIA SE REUNEŞTE LA ORADEA

În perioada 26 – 28 septembrie 2016, Episcopia Romano-Catolică de Oradea va găzdui sesiunea de toamnă a Conferinţei Episcopilor Catolici din România. Pe lângă abordarea diferitelor teme de actualitate în viaţa bisericii şi a comunităţilor locale, cu acest prilej episcopii reuniţi la Oradea vor participa şi la câteva programe oferite din partea diecezei gazdă. 

După ce la iniţiativa Papei Francisc  Biserica Catolică celebrează în acest timp „Anul Divinei Milostiviri”, şi programul Conferinţei Episcopale reunite la Oradea urmează acest parcurs. Astfel, ca exprimare a milostivirii sufleteşti, luni, 26 septembrie 2016, la orele 18.30, după ce vor păşi pragul Porţii Sfinte din Catedrala Episcopală, ierarhii catolici din România vor recita împreună vesperele în cripta catedralei, la mormântul răposatului episcop Tempfli József, rugându-se aici și pentru toţi răposaţii. În acelaşi spirit, a doua zi, marţi, 27 septembrie 2016, la orele 15.30, ca semn al milostivirii trupeşti, episcopii vor vizita centrul Caritas şi căminul de bătrâni „Sfânta Elisabeta”, unde se vor întâlni cu persoanele vârstnice din acest cămin şi personalul deservent. La orele 16.30 va urma o vizită în cetatea Oradea, unde se vor reculege la vestigiile vechii catedrale episcopale din Oradea şi vor participa la vernisarea unei expoziţii organizate de Episcopia Romano-Catolică, respectiv Muzeul Cetății și a orașului Oradea. Expoziția a luat naștere sub genericul „Moștenirea a 900 de ani - capitole din istoria Episcopiei Romano-Catolice de Oradea. Începând cu orele 18.30, toţi membrii Conferinţei Episcopilor Catolici din România, împreună cu nunțiul apostolic și preoţii prezenţi vor celebra o liturghie solemnă în biserica din Cetate, acest moment fiind unul de excepţie în viaţa Episcopiei Romano-Catolice de Oradea. La programele aici comunicate invităm să participe şi credincioşii pe care îi aşteptăm cu bucurie!

Episcopia Romano-Catolică Oradea
Serviciul de presă
http://stiri.varad.org/ro

 

 

 

Lasă un comentariu

Asiguraţi-vă că introduceţi informaţiile necesare unde este indicat (*). Codul HTML nu este permis.