Joi, 20 Iunie 2024

Oradea găzduiește Sesiunea de toamnă a Conferinţei Episcopilor Catolici din România

În perioada 19-21 septembrie 2022, Episcopia Greco-Catolică de Oradea va găzdui întâlnirea de toamnă a Conferinței Episcopilor Catolici din România. Întrunirea va începe luni, 19 septembrie a.c. la ora 16.00.

Credincioșii pot participa la programul liturgic după următorul program: Sfânta Liturghie de deschidere se va celebra la ora 18.00 în Biserica Schimbarea la față din Oradea-Velența. Marți, 20 septembrie 2022 episcopii participanți vor celebra la ora 8.00 Sfânta Liturghie romano-catolică în Biserica Seminarului din Oradea, iar în data de 21 septembrie a.c. începând cu ora 8.00 vor celebra Sfânta Liturghie în Catedrala Sfântul Nicolae din Oradea.

Conferința Episcopilor din România se întrunește de două ori pe an și îi reunește pe toți episcopii romano-catolici și greco-catolici din România, exprimând unitatea Bisericii locale și comuniunea cu Urmașul lui Petru, Sfântul Părinte Papa.

Biroul de Presă al Eparhiei de Oradea

 

Lasă un comentariu

Asiguraţi-vă că introduceţi informaţiile necesare unde este indicat (*). Codul HTML nu este permis.