Marți, 23 Iulie 2024

Părintele Florin-Ștefan FODORUȚ este noul Vicar General (Protosincel) al Eparhiei de Maramureș

În data de 8 septembrie 2023, de sărbătoarea  ,,Nașterea Maicii Domnului” Preasfinția Sa Vasile Bizău, Episcopul greco-catolic de Maramureș, în virtutea cann. 245-251 din Codul Canoanelor Bisericilor Orientale, prin Decretul Nr. 980/08.09.2023, l-a numit în funcția de Vicar General – Protosincel, pe Părintele Drd. Florin-Ștefan FODORUȚ.

Astfel, Părintele Florin Ștefan FODORUȚ îi urmează în funcție părintelui Augustin BUTICA, care își încheie misiunea după o perioadă de 5 ani în care a îndeplinit funcția de Vicar General al Eparhiei de Maramureș.

Părintele Florin Ștefan FODORUȚ s-a născut la data de 15 septembrie 1980, în localitatea Sighetu Marmației, județul Maramureș. A fost hirotonit preot căsătorit în data de 27 septembrie 2009, în biserica parohiei „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Satu Mare, de către Preasfințitul Ioan Șișeștean, episcop de Maramureș. După absolvirea Seminarului liceal „Inocențiu Micu Klein” din Cluj Napoca (1998), Sfinția Sa a urmat cursurile Institutului Teologic „Alexandru Rusu” din Baia Mare (1998-2000), apoi cursurile Facultăților de Filosofie (2000-2003) și de Teologie (2003-2006) din cadrul Universității Pontificale „Gregoriana” din Roma. Între anii 2006-2008 a obținut diploma de specializare (Master) în Teologie Patristică și Istoria Teologiei în cadrul aceleiași Universități.

În anul 2020 și-a început studiile doctorale în cadrul departamentului de Teologie Sacramentală al Ateneului Pontifical „Sant’ Anselmo” din Roma. 

Din anul 2011 este Președintele Comisiei Eparhiale Liturgice și de Artă sacră, iar din anul 2018 este Consilier Eparhial.

Activitatea pastorală, debutând odată cu hirotonirea, a continuat cu administrarea parohiei „Sf. Ap. Petru și Pavel” din Municipiul Satu Mare, începând cu data de 26 octombrie 2012.

Rugăm pe Preasfânta Fecioară Maria, Ocrotitoarea Eparhiei de Maramureș, să îl însoțească pe Părintele Florin-Ștefan FODORUȚ în această misiune, pentru a o putea împlini cu vrednicie, spre preamărirea lui Dumnezeu, binele Eparhiei noastre și mântuirea sufletelor credincioșilor.

Biroul eparhial de presă

 

 

Lasă un comentariu

Asiguraţi-vă că introduceţi informaţiile necesare unde este indicat (*). Codul HTML nu este permis.