Marți, 25 Iunie 2024

Preasfinția Sa Vasile Bizău aniversează 15 ani de episcopat

Azi, 16 decembrie 2022, Eparhia Greco-Catolică de Maramureș se află în sărbătoare mulțumitoare pentru cei 15 ani de episcopat ai Preasfinției Sale Vasile Bizău, consacrat Episcop pe data de 16 decembrie 2007, în catedrala „Sfânta Treime” din Blaj.

Ales episcop de Sinodul Bisericii Române Unite cu Roma și recunoscut de Sfântul Părinte Papa Benedict al XVI – lea, a fost hirotonit la Blaj de către Preafericirea Sa Cardinal Lucian Mureșan, Arhiepiscop Major al Bisericii Române Unite cu Roma Greco-Catolică. 

Între anii 2007-2011 a activat ca Episcop al Curiei Arhiepiscopiei Majore din Blaj, iar pe data de 23 iulie 2011 a fost înscăunat ca Eparh al Eparhiei Greco-Catolice de Maramureș, devenind al cincilea Episcop al acesteia.

La ceas aniversar, îi urăm Preasfinției Sale Vasile mulți ani de slujire rodnică a Bisericii Greco-Catolice și mulți ani de păstorire a Eparhiei greco-catolice de Maramureș!

Biroul eparhial de presă

 

 

000

Lasă un comentariu

Asiguraţi-vă că introduceţi informaţiile necesare unde este indicat (*). Codul HTML nu este permis.