Vineri, 09 Iunie 2023

168 de ani de la nașterea părintelui Vasile Lucaciu

S-au scurs 168 de ani de la nașterea marelui preot greco-catolic Vasile Lucaciu. Cel care a fost numit „Leul din Șișești”, fiind recunoscut ca aprig luptător pentru emanciparea românilor din Transilvania, s-a născut în localitatea Apa (județul Satu Mare), pe data de 21 ianuarie 1852. Ne-a lăsat moștenire monumentala biserică pe care a numit-o „A tuturor românilor”, din localitatea Șișesti, jud Maramureș, dar și un set de valori spirituale, culturale, politice și sociale, la care putem cu toții să apelăm atunci când suntem în cumpănă.

Onestitatea, curajul, dorința de unitate și rezistența în fața unui regim politic ostil sunt doar câteva dintre atributele care conturează personalitatea părintelui Vasile Lucaciu. Toate acestea, alături de multe documente și imagini care redau viața și activitatea socială, politică, pastorală și culturală, au fost prezentate în albumul omagial „Părintele Dr. Vasile Lucaciu”, lansat cu un an în urmă de către Departamentul pentru Cultură din cadrul Episcopiei Greco-Catolice de Maramureș. Albumul se poate achiziționa de la sediul Episcopiei greco-catolice (str. Vasile Lucaciu 50, Baia Mare), de la biroul contabilitate.

Biroul eparhial de presă

 

 

 

Lasă un comentariu

Asiguraţi-vă că introduceţi informaţiile necesare unde este indicat (*). Codul HTML nu este permis.