Joi, 20 Iunie 2024

10 februarie 2024 – Ziua Mondială a Bolnavului va fi celebrată la Spitalul Județean din Baia Mare

Cu ocazia celei de-a XXXII-a Zi Mondială a Bolnavului, Asociația Medicală Catolică din România, filiala Maramureș și Misiunea Spitale Baia Mare ne invită să participăm la programul de rugăciune dedicat tuturor persoanelor bolnave, care se va oficia la Spitalul Județean din Baia Mare, în holul mare, sâmbătă, 10 februarie 2024.

Taina Sfântului Maslu va fi celebrată de la ora 10:30, de către Preasfinția Sa Vasile Bizău, împreună cu preoții din protopopiatul Baia Mare. Oficiul, transmis și pe Radio Maria, va fi urmat de vizitarea tuturor bolnavilor internați în toate spitalele din oraș. 

Tema aleasă de Papa Francisc pentru celebrarea din acest an este „Nu este bine ca omul sa fie singur” (Gen 2,18).

Ziua Mondială a Bolnavului este celebrată în toată  Biserica Catolică pe 11 februarie, când Biserica o comemorareză pe Fecioara Maria de la Lourdes.

Biroul eparhial de presă

 

Lasă un comentariu

Asiguraţi-vă că introduceţi informaţiile necesare unde este indicat (*). Codul HTML nu este permis.