Miercuri, 29 Mai 2024

Au apărut Calendarele Creștine Greco-Catolice pe anul 2019

Recent a apărut la sediul Episcopiei Greco-Catolice de Maramureș Calendarul Creștin Greco-Catolic pe anul 2019. Ca în fiecare an, și anul acesta, calendarul este editat în trei forme: un calendar-spirală, dedicat primului episcop greco-catolic de Maramureș, Preasfinția Sa Dr. Alexandru Rusu – martirizat de statul comunist ateu pentru unitatea Bisericii lui Hristos, a cărui proces de beatificare se află la Vatican fiind spre finalizare; un calendar-filă de perete, înfățișându-l pe Mântuitorul Isus Hristos – Pantocrator, și un calendar agendă care cuprinde rânduielile bisericești de peste an.  

Dată fiind diversitatea etnică a credincioșilor greco-catolici de pe teritoriul Eparhiei Greco-Catolice de Maramureș, calendarul-filă de perete este editat în trei limbi: limba română, limba ucraineană și limba maghiară.

Calendarele pot fi procurate atât de la sediul Episcopiei Greco-Catolice de Maramureș cât și din parohii.

Biroul eparhial de presă

calendar ro

calendar spirala

coperta liturgic

calendar uk

calendar mag

 

Lasă un comentariu

Asiguraţi-vă că introduceţi informaţiile necesare unde este indicat (*). Codul HTML nu este permis.