Joi, 28 Martie 2024

Doi Cardinali în Catedrala „Sfânta Treime” din Blaj

Duminică 5 iunie 2022, la ora 10.00, în Sărbătoarea Fericiților Episcopi Martiri Greco-Catolici Români, va fi celebrată Sfânta Liturghie arhierească în catedrala „Sfânta Treime” din Blaj, cu ocazia aniversării a trei ani de la vizita Sfântului Părinte Papa Francisc la Blaj. Celebrarea va fi prezidată de Preafericitul Părinte Cardinal Lucian, Arhiepiscopul Major al Bisericii Române Unită cu Roma, Greco-Catolică, în prezența Eminenței Sale Card. Leonardo Sandri, Prefectul Congregației pentru Bisericile Orientale, a Excelenței Sale Miguel Maury Buendia, Nunțiul Apostolic în România și a Preasfințiilor Lor, membri ai Sinodului Episcopilor Bisericii Române Unite cu Roma, Greco-Catolică. Celebrarea va putea fi urmărită în direct pe postul de televiziune Maria TV și Radio Blaj TV online.

Răspunsurile la Sfânta Liturghie vor fi date de corala „Catolica” din Brașov. Totodată, la eveniment și-au anunțat prezența oficialități locale și centrale.

Data de 2 iunie 2019 rămâne întipărită în inimile românilor. Biserica Blajului l-a primit cu dragoste pe Succesorul Sfântului Petru și a trăit un eveniment unic și mult așteptat: beatificarea celor Șapte Fericiți Episcopi Martiri Greco-Catolici Români, pe Câmpia Libertății din Blaj. Ziua istorică s-a încheiat cu întâlnirea Sanctității Sale Papa Francisc cu comunitatea romilor din cartierul Barbu Lăutaru, unde s-a reafirmat grija Bisericii Catolice față de periferiile existențiale ale societății noastre.

Biroul Arhieparhial de Presă

FOTO: www.e-communio.ro