Joi, 20 Iunie 2024

Preasfințitul Vasile Bizău: 13 ani de episcopat

Azi, 16 decembrie 2020, se împlinesc treisprezece ani de când Preasfințitul Vasile a devenit episcop. A fost hirotonit, alături de Preasfințitul Mihai Frățilă (Episcop al Eparhiei de București), de către Preafericitul Părinte Lucian Mureșan, la 16 decembrie 2007, în catedrala „Sfânta Treime” din Blaj.

După hirotonirea ca episcop, Preasfințitul Vasile a activat, între anii 2008-2011 ca Episcop al Curiei Arhiepiscopiei Majore, iar în 23 iulie 2011 a fost înscăunat în calitate de Episcop al Eparhiei Greco-Catolice de Maramureș.

Îi urăm mulți ani de slujire arhierească și multe haruri de la Dumnezeu!

Urăm, de asemenea, „Întru mulți ani” Preasfințitului Mihai Frățilă!

Biroul eparhial de presă

 

 

 

 

 

 

Lasă un comentariu

Asiguraţi-vă că introduceţi informaţiile necesare unde este indicat (*). Codul HTML nu este permis.