Marți, 25 Iunie 2024
 

Parohia Greco-Catolică Ocna Șugătag

PROTOPOPIATUL: Sighet

 

Preot: 

Codrea Ioan

   

Adresă:  - 

 

Liturghie Duminicală: 9:00 

                                     


Orar Liturgic
 

Duminici și Sărbători  

Ora 9:00 - Sfânta Liturghie

Sărbătorile Nașterii Domnului  

Zilele de Crăciun: program obișnuit de Duminică 

Sărbătorile Învierii Domnului

Joia Mare: Denia celor 12 Evanghelii - Ora 16:00

Vinerea Mare: Prohodul Domnului - Ora 16:00

Prima zi de Paști: Utrenia Învierii, urmată de Sfânta Liturghie - Ora 8:00

A doua și a treia zi de Paști: Sfânta Liturghie - Ora 9:00

 

Asociații și grupuri care activează în parohie: Asociația Reuniunea Mariană 

 

Descriere:

Începând cu anul 1990, după încheierea perioadei comuniste, s-a început oficierea Sfintei Liturghii în mai multe locatii sub păstorirea mai multor preotii, printre care: parintele Rafan, parintele Mesaros, parintele Chis, parintele Tămaș, părintele Hotea și părintele Mătieș. În anul 1998, a fost reînființată oficial parohia de catre parintele protopop (la vremea aceea) Onisim Filip, care, ajutat de părintele Florea Vasile, a oficiat în fiecare Duminică, Sfânta Liturghie. Din anul 2015 s-au început demersurile pentru construirea unei biserici, sub păstorirea pr. dr. Protopop Vasile Iusco, care a celebrat în Duminici și sărbători Sfânta Liturghie într-o capelă amenajată în incinta dispensarului veterinar, unde se celebrează și în prezent rânduielile liturgice.  

 

Date despre parohie

Număr familii: 12

Număr credincioși: 29

Tineri sub 20 de ani: 2

 

Contact: Tel. 0262374220

               E-mail: