Joi, 20 Iunie 2024

Parohia Greco-Catolică Vișeu de Sus

HRAMUL: Maica Îndurerată

PROTOPOPIATUL: Iza-Vișeu

 

Preot: Chindriș Ștefan

 

Adresă biserică: 

Strada Mihai Eminescu, Nr. 8

Vișeu de Sus 435700

Jud. Maramureș

            

Liturghia Duminicală: 10:00

                                     


Orar Liturgic
 

Zile Lucrătoare:

- perioada de vara - ora 18.30 Recitarea Rozariului și mărturisiri; ora 19.00 - Sf. Liturghie

- perioada de iarnă - ora 16.30 Recitarea Rozariului și marturisiri; ora 17.00 - Sf. Liturghie

Duminici și Sărbători: 09:30 - Utrenia; 10:00 - Sfânta Liturghie; 16:00 - Vecernia

 

Programul oficiilor de peste an

Binecuvântare Euharistică în fiecare prima duminică din lună, după Sf. Liturghie

Postul Mare:

Vineri după Sf. Liturghie: Calea Crucii  

Sâmbătă după Sf. Liturghie: Panihida și pomenirea celor adormiți

Postul Adormirii Maicii Domnului: Paraclisul, ora 20.00

La Sărbătoarea Înălțării Domnului: Rugăciuni de ziua Eroilor

La început de an școlar: Rugăciuni speciale pentru elevi.

Sărbătorile Nașterii Domnului  

Ajunul Crăciunului: ora 22:00 - Litie

Ziua de Crăciun: 9:30 - Rozariul; 10:00 - Sf. Liturghie

A doua și a treia zi de Crăciun: program obișnuit de duminică 

Sărbătorile Învierii Domnului:

Joia Mare: Ora 08.00 - Recitarea Rozariului şi Mărturisiri; ora 08.30 - Sfânta Liturghie a Sfântului Vasile cel Mare; ora 18.00 - Slujba sfintelor şi mântuitoarelor patimi – Denia celor 12 Evanghelii                         

Vinerea Mare: Ora 08.00 - Recitarea Rozariului şi Mărturisiri; ora 08.30 Orele Împărăteşti; ora 18.00 - Prohodul Domnului nostru Isus Hristos

Sâmbăta de Paști: Ora 08.00 - Recitarea Rozariului şi Mărturisiri; ora 08.30 - Sfânta Liturghie a Sfântului Vasile cel Mare; ora 23.30 Utrenia Învierii Domnului şi binecuvântarea mâncărurilor

Prima zi din Paști: Ora 10.30 Recitarea Rozariului şi Mărturisiri; ora 11.00 Sfânta Liturghie; ora 17.00 Vecernia Paştilor - a doua Înviere  

 

Asociații și grupuri care activează în parohie: Asociația Reuniunea Mariană - 39 membri.

Activități care se desfășoară în parohie: Predarea orelor de religie în cadrul Bisericii pentru 3 grupe de elevi; Întâlniri, activități și ieșiri cu tinerii; Colectare de alimente pentru săraci și distribuirea lor în perioada Postului Mare.

 

Scurt istoric:

Reînființarea parohiei Greco-Catolice Vișeu de Sus s-a făcut imediat după recunoașterea oficială a Bisericii Greco-Catolice din România; astfel că la data de 31 martie 1991 (Duminica Floriilor), peste 100 de persoane s-au adunat în casa părintelui Eugen Botoș, care împreună cu pr. Gavril Gorzo au celebrat prima Liturgie în libertate. Tot aici s-a oficiat și Utrenia Învierii. În următoarele duminici, sfânta Liturghie a fost celebrată în casele dr. Ioan Vlad și a pr. Gavril Gorzo, iar începând cu data de 19 mai 1991, în casa familiei Ciolpan Alexandru, loc în care se vor aduna în jur de 200 credincioși.

La propunerea pr. protopop Gavril Gorzo, consiliul curatoral hotărăște construirea unei noi biserici greco-catolice în Vișeu de Sus; astfel că în ziua de 23 mai 1993, în prezența a cca. 450 credincioși, se va sfinți locul noului lăcaș de cult de către PSS. Lucian Mureșan - episcopul de Maramureș, a părintelui vicar general Alexandru Mesaroș, însoțiți de un sobor de preoți. Lucrările de construcție încep în data de 12 iunie 1993, iar în data de 2 octombrie 1994 se sfințește capela amenajată la demisolul Bisericii. Pe data de 4 iunie 1995 are loc sfințirea noului lăcaș de cult din Vișeu de Sus. La eveniment participă: IPS. Lucian Mureșan – Mitropolit al Bisericii Române Unite cu Roma, PSS. Ioan Șișeștean – Episcopul greco-catolic de Maramureș, PSS. Virgil Bercea – episcop auxiliar de Blaj, pr. protopop Gavril Gorzo, pr. Turla Franco din Italia, alături de 40 de preoți și cca. 5000 de credincioși veniți din diferite localități din Maramureș și Satu Mare. Cu această ocazie, pr. protopop Gavril Gorzo primește numirea de canonic onorar, membru al Capitlului Mitropolitan. Pe data de 31 ianuarie 2000, părintele protopop Gavril Gorzo pleacă în casa Tatălui Ceresc. Începând cu luna martie a anului 2000, ca administrator parohial al parohiei Vișeu de Sus va fi numit pr. Gheorghe Năsui, care va păstori parohia până în anul 2012, când administrator parohial va fi numit pr. Ștefan Chindriș.   

 

Date despre parohie

Număr familii: 148

Număr credincioși: 312

Tineri sub 20 de ani: 30

 

Adresă casa parohială: Strada Mihai Eminescu, Nr. 8 - Vișeu de Sus 435700 - Maramureș

Contact: E-mail: Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea.