Marți, 25 Iunie 2024

Parohia Greco-Catolică Ferneziu

HRAMUL: Schimbarea la Față a Domnului

PROTOPOPIATUL: Baia Mare

 

Preot: Vasile Trifoi

 

Adresă:  

Strada Hija, Nr 4A

Ferneziu, Baia Mare

Jud. Maramureș

                   

Liturghie Duminicală: 9.00 

                                     

 

Orar Liturgic 

Zile lucrătoare: Luni/Marți/Miercuri/Vineri/Sâmbătă - ora 8:00 - Sfânta Liturghie;

                          Joi - ora 18:00 vara și ora 17:00 iarna - Sf. Liturghie 

Duminici și Sărbători: ora 9:00 - Sfânta Liturghie 

 

Programul oficiilor de peste an

Postul Mare: Miercuri/Vineri - Calea Crucii - ora 16.00; Liturghia Darurilor Înaintesfințite - ora 17:00 

Postul Adormirii Maicii Domnului: Paraclisul Maicii Domnului - ora 19:00 

Sărbătorile Nașterii Domnului  

În zilele de Crăciun: Sfânta Liturghie, ora 9:00

Sărbătorile Învierii Domnului

Joia Mare: Denia celor 12 Evanghelii - ora 17:00

Vinerea Mare: ora 08:00 - Orele Împărătești; ora 17:00: -Prohodul Domnului

Sâmbăta Mare: ora 8:00 - Sfânta Liturghie

Utrenia Învierii Domnului: ora 00.00

În zilele de Paști: Sfânta Liturghie - ora 9:00

 

Activități care se desfășoară în parohie: Întâlnire lunară cu Reuniunea Mariană - prima joi din lună; Întâlnire cu copiii - a doua, a treia, a patra joi din lună (dupămasa, înainte de Sf. Liturghie). 

Asociații și grupuri care activează în parohie: Asociația Reuniunea Mariană.

 

Descriere

Date despre parohia Ferneziu (de la înființare până în 1936), conform Șematismului din 1936:

Parohia greco-catolică Ferneziu a fost înființată în anul 1800. Biserica din piatră (care actualmente este folosită de către parohia ortodoxă) a fost construită în anul 1828. Casă parohială din piatră (ocupată de către parohia ortodoxă în timpul Regimului Comunist) a fost construită în 1875. În 1854 s-a construit o casă cantorală din lemn. Parohia deținea, înainte de 1948, un edificiu școlar de piatră, construit în anul 1908. În parohie erau înscriși 2355 credincioși.  

Biserica nouă a fost construită între anii 1995-1997, sub păstorirea părintelui Antoniu Șaitoș. Sfințirea lăcașului de cult a avut loc pe data de 28 septembrie 1997, cu participarea ÎPS Lucian Mureșan, PS Ioan Șișeștean, PS Alexandru Mesian, împreună cu un sobor de preoți. Sfințirea altarului a avut loc pe 4 august 2013, în timp ce paroh al comunității era părintele Mihai Bogdan Șimonca. La eveniment au participat PS Vasile Bizău și PS Alexandru Mesian.

 

Date despre parohie

Număr familii: 72

Număr credincioși: 165

Tineri sub 20 de ani - număr: 35

 

Adresă: Strada Hija - Nr 4A - Ferneziu, Baia Mare - Maramureș. 

Contact: - Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea.

Facebook: Parohia greco-catolică Ferneziu