Marți, 25 Iunie 2024
 

Parohia Greco-Catolică Bușag

HRAMUL: Sfinții Arhangheli Mihail și Gavril

PROTOPOPIATUL: Baia Mare

 

Preot: Balea Ioan

 

Adresă biserică:

Str. 144, nr. 102

Bușag

                  

 

Liturghie Duminicală: 10.30  

                                     

 

Orar Liturgic 

Zile lucrătoare: 8.00 Sf. Liturghie - în Prima Vineri și Sâmbătă din lună

Duminici și Sărbători: Sfânta Liturghie, Ora 10.30

Programul oficiilor de peste an

Postul Mare: Calea Crucii, ora 19:00

Postul Adormirii Maicii Domnului: Paraclisul Maicii Domnului, ora 19:00

Sărbătorile Nașterii Domnului 

Ajunul Crăciunului: Vecernie, ora 19:00

Zilele de Crăciun: Sf. Liturghie, ora 10:30

Sărbătorile Învierii Domnului:

Joia Mare: Denia celor 12 Evanghelii, 19:00

Vinerea Mare: Prohodul Domnului, 19:00

Învierea Domnului: 00:00

Zilele de Paști: 10:30 Sfânta Liturghie    

 

Grupuri care activează în parohie: Asociația Reuniunea Mariană

Descriere

În perioada regimului comunist, comunitatea greco-catolică din Bușag și-a practicat credința grație păstoririi dedicate a părintelui ieromonah Ilie Bondre, OSBM. Deși erau permanent sub presiunea și amenințarea autorităților, credincioșii s-au rugat și au primit cu evlavie Sfintele Sacramente, așa cum i-au învățat strămoșii lor. Părintele Ilie celebra Sfânta Liturghie noaptea, mutându-se prin casele credincioșilor pentru a nu fi găsiți și arestați. De altfel, una dintre aceste „case conspirative” (cum erau numite de către anchetatori), casa părintelui Gavril Deac, a fost și prima „biserică” a comunității, după Revoluție.

După 1989, liberi să-și trăiască crezul, dar fără a avea un loc al lor, greco-catolicii și-au oficiat serviciile religioase într-o cameră modestă din Căminul Cultural al localității. În anul 1995, în timpul Postului Mare, în această capelă improvizată, părintele Bondre a predat păstorirea parohiei părintelui Emil Gîrboan. După multe insistențe și negocieri, s-a obținut retrocedarea vechii Școli Confesionale, ctitorie și proprietate a Parohiei înainte de 1948.

Munca și efortul financiar depus de credincioși au făcut din clădirea veche de peste 100 de ani, un sediu adecvat parohiei și din fosta sală de clasă, o frumoasă capelă, potrivită celebrărilor liturgice. Primind binecuvântarea Preasfințitului Ioan Șișeștean, prin prezența și rugăciunea părintelui vicar general Alexandru Sechel, activitatea parohiei continuă să se desfășoare aici de peste 16 ani. S-a stabilit ca această capelă să poarte hramul „Sfinții Arhangheli Mihail și Gavril”. Noua biserică parohială este în construcție.   

 

Date despre parohie

Număr familii: 41

Număr credincioși: 78

Tineri sub 20 de ani - număr: 7

 

Adresă biserică: Str. 144, nr. 102, Bușag.                                

Contact: