Marți, 25 Iunie 2024
                                               

Parohia Greco-Catolică Ucraineană Sighet

HRAMUL: Acoperământul Maicii Domnului

PROTOPOPIATUL: Ciscarpatin de Maramureș

 

Preot: Marușciac-Dan Lucian-Dumitru

 

Adresă biserică:

 Str. 9 Mai Nr. 47

Sighetu Marmatiei 435500

 

Liturghie Duminicală: ora 10:00

 

Orar Liturgic: - Zile Lucrătoare: Sf. Liturghie 8:00

  • Sămbăta: Vecernie 17:00
  • Duminici și Sărbători: Utrenie 9:00 - Sf. Liturghie 10:00

Alte Oficii: Postul Mare – Ceasul al treilea (ora 8:15), Calea Crucii, Liturghia Darurilor Înaintesfințite, Canonul Sf. Andrei, Acatistul Patimilor Domnului, Acatistul Maicii Domnului (ora 17:00), Parastas – Sămbăta.

Programul oficiilor de peste an

Ajunul Nașterii Domnului:

 7:00 – Orele Împărătești 

 8:00 – Vecernia cu Liturghia Sf. Vasile cel Mare

18:00 – Vecernia cu Litia

Sărbătorile Nașterii Domnului:

Utrenie 9:00, Sf. Liturghie 10:00

Învierea Domnului:

Vinerea Mare: 8:00 - Ceasurile Împărătești

                       16:00 - Prohodul Domnului

Sămbătă: 8:00 – Vecernia cu Liturghia Sf. Vasile cel Mare

                24:00 – Utrenia Învierii,  Sf. Liturghie, Sfințirea coșurilor

 

Activități care se desfășoară în parohie: - Citire din Sf. Scpritură, Catehismul pentru adulți

 

BISERICA - Scurt istoric

Biserica a fost construita între anii 1791-1807. Este una din cele mai vechi locașe de cult de pe teritoriul municipiului și deservea credinciosii greco-catolici ucrainieni din Sighet și împrejurimi.

Prin decretul 358/1948 emis la 1 decembrie de Înaltul Prezidiu al Marii Adunări Naționale, s-a stabilit desfiinţarea Bisericii Romane Unite cu Roma, în consecință, și a Vicariatului Greco-Catolic Ucrainean din Romania (de care aparținea biserica din Sighet) si exproprierea tuturor bunurilor acestuia către Biserica Ortodoxă Română. Astfel, pentru credincioșii ucrainieni care au trecut la ortodoxie în 1948 s-a înființat Vicariatul Ortodox Ucrainean din Romania cu sediul la Sighet. În acest context, Biserica Înălțarea Sfintei Cruci din Sighet devine una de rit ortodox ucrainean.

După Revoluția din Decembrie 1989 și abrogarea actului de desființare a Bisericii Române Unite cu Roma, Biserica Greco-Catolică Ucraineană a fost reînființată în 1990 și a fost plasată în jurisdicția Episcopiei Române Unite de Maramureș.

Din 1990 până în 2001, Liturghiile se celebrau la capela Protopopiatului Greco-Catolic Român. Din 2001 până in octombrie 2013 la capela, (astăzi casa parohială) de pe strada Bogdan Vodă Nr 7.

Sfințirea locului pentru o nouă biserică a avut loc pe 5 august 2012 și a fost oficiată de P.S. Vasile Bizău și un sobor de preoți ucraineni și români Greco-Catolici. Construcția bisericii a fost începută de către pr. Pituleac Gheorghe (în septembrie 2012) și continuată de Pr. Vicar General Dubovici Mihai, din octombrie 2012. Din 14 octombrie 2013, Liturghiile se celebrează la biserică.

Biserica a fost sfințită pe 24 August 2014 de de către Episcopul greco-catolic al Eparhiei de Maramureş, P.S. Vasile Bizău, P.S. Paul Chomnycky, Eparh de Stamford, SUA și P.S Milan Josyf, Eparh Adjunct al Kievului, Ucraina. Hramul bisericii se celebrează pe 14 octombrie stil vechi: “Acoperământul Maicii Domnului” (Покровa Пресвятої Богородиці).

Date despre parohie

Număr familii: 16

Număr credincioși: 21

Tineri sub 20 de ani - număr: 0          

 

Adresă casă parohială: Str. Bogdan Vodă Nr 7

                               Sighetu Marmației, 435500

 

Contact: Telefon: Fix. (0362) 104 475

                E-mail: