Joi, 28 Martie 2024

Utrenia: ora 9:30

Sfânta Liturghie - ora 10:00

Alte Oficii

Postul Mare: Miercuri și Vineri - ora 17:00 - Liturghia Darurilor Înainte Sfințite

- ora 18:00 - Calea Crucii

Postul Adormirii Maicii Domnului: Paraclisul Maicii Domnului - ora 18:00

Programul de Sărbătorile Nașterii Domnului

Ajunul Craciunului: ora 22:00 - Vecernia cu Litia

Zilele de Crăciun: ora 09:30 - Utrenia

ora 10:00 - Sfânta Liturghie

Programul de Sărbătorile Învierii Domnului

Prima zi de Paști: Utrenia Învierii - ora 06.00

Utrenie - ora 9:30

Sfânta Liturghie - ora 10:00

Vecernia - ora 17:00

Activități: -Cateheză cu copiii, ora de religie, vizite la batrani/ bolnavi, Repetitii cor, Jocuri și animație pentru copii, etc.

Asociații și Grupuri care activează în parohie: Asociația Reuniunea Mariană; Tinerii parohiei.

Scurt istoric și informații despre parohie

Din Sematismul Episcopiei Greco-Catolice de Maramureș pe anul 1932, aflăm că în satul Sârbi, com. Budești exista parohie veche din anul 1660 și sunt două biserici de lemn: una din anul 1665 și una din anul 1852, ambele având hramul Cuvioasa Paraschiva.

Odată cu interzicerea Biserici Greco Catolice din Romania, atât Bisericile din Satul Sârbi, cât și bunurile care aparțineau parohiei, au fost trecute în proprietatea Bisericii Ortodoxe sau a Statului Roman.

Parohia Greco Catolica din Sârbi s-a reînființat în anul 1995, Sfintele Liturghii și celelalte oficii fiind săvârșite în mai multe case ale credincioșilor. În anul 2002 s-a cumpărat o casă, în care s-au săvârșit oficiile liturgice între anii 2002-2012. În prezent, aceasta este casa parohială.

În anul 2010 a inceput construcția noii biserici, care a fost dată în folosință în anul 2017, deși nu este încă nu este total finisată.

De la reînființarea parohiei, în parohia Sârbi, au slujit urmatorii preoți: pr. Năsui Gheorghe, pr. Codrea Vasile, pr. Simon Florin, pr. Țiplea Grigore și din anul 2009, pr. Rad Gavrila.

Număr familii: 49

Număr credincioși: 128

Tineri sub 20 de ani: 21

Adresă biserică și casă parohială: Str. Principală, nr.31 Sat Sârbi, Jud. Maramureș.