Joi, 20 Iunie 2024
jibou 

Parohia Greco-Catolică Jibou

 Hramul: Neprihănita Zămislire

 Protopopiatul Baia Mare

 

Preot:

Matei Claudiu Chiriloaei

 

 Adresă biserică:  

Str. T. Vladimirescu, nr. 3A,

455200 – Jibou, jud. Sălaj

 

Liturghie Duminicală: 10:00  

Orar Liturgic:

Zile Lucrătoare:

Luni, Marti, Sambata  – ora 8.00 Sfânta si Dumnezeiasca Liturghie

Miercuri, Joi, Vineri   – ora 18.00 Sfânta si Dumnezeiasca Liturghie                        

Duminici și Sărbători:

ora 9.15 – Rugăciunea Rozarului; mărturisiri

ora 10.00 – Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie

ora 17.00 – Vecernia

Alte Oficii:

- Postul Mare: Miercuri si Vineri – ora 17.15 Calea Sf. Cruci

                                                   – ora 18.00 Liturghia darurilor mai inainte sfințite

                        Sâmbăta – ora 9.00 Panihida și pomenirea celor adormiți

- Postul Adormirii Maicii Domnului: ora 19.00 Paraclisul

- Ziua mondială a Bolnavului (11 februarie): Taina Sf. Maslu în spitalul din oraș

- o dată pe an (dată flexibilă): Taina Sf. Maslu în biserica parohială

Programul de Sărbătorile Nașterii și Învierii Domnului:

Nașterea Domnului:

Ajunul Crăciunului: - ora 9.00 Vecernia cu Sfânta Liturghie

                               - ora 18.00 Litie

Zilele de Crăciun: - ora 10.00 - Sf. Liturghie

                              - ora 17.00 -  Vecernia

Învierea Domnului 

Joia Mare:  ora 9.00 - Vecernia cu Liturghia, sfințirea paștilor

                   ora 18.00 Denia Patimilor (cele 12 Evanghelii)

Vinerea Mare:  ora 9.00 - Ceasurile împărătești

                        ora 18.00 - Denia Prohodului Domnului

Ajunul Învierii:  ora 9.00 - Vecernia cu Liturghia

                        ora 23.50 Slujba Învierii

Zilele de Paști: ora 10.00 -Sf. Liturghie

                        ora 17.00 Vecernia

Activități:

Înâlniri cu tinerii și copiii din parohie – o dată pe lună.

„Școala Cuvântului” - în prima duminică a lunii.

Întâlnire (rugăciune și cateheză) cu membrii Reuniunii Mariane - o dată pe lună.

Activități cu caracter social – ajutorare materială, susținere și asistență spirituală pentru bătrânii de la Căminul de bătrâni din Tihău, pentru persoanele cu deficiențe mintale internate în Căminul spital pentru bolnavi cronici neuropsihici din Jibou și pentru copiii din Centrul de plasament din Jibou.

Celebrări Sfinte Taine și sacramentalii și acordare de asistență spirituală pentru bolnavii de la Spitalul orășenesc Jibou.

 

Asociații și Grupuri care activează în parohie:

AGRU; Reuniunea Mariană; un grup parohial pentru activități cu caracter social.

Scurt istoric și informații despre biserică și parohie:

Conform Șematismului veneratului cler al Eparhiei Greco-Catolice Române a Maramureșului pe anul 1936, parohia Jibou era sediul protopopiatului cu același nume. Exista o biserică din piatră (care înlocuise o mai veche bisericuță din lemn), zidită în anul 1930, cu hramul Sf. Apostoli Petru și Pavel; aceasta în prezent este deținută și utilizată de parohia ortodoxă nr. 1 din oraș. Pe atunci, parohia greco-catolică mai deținea și o casă parohială din piatră, din anul 1900 (demolată de parohia ortodoxă în anul 2002, pe locul ei ridicându-se edificiul protopopiatului ortodox Jibou), iar registrele parohiale urcau până în anul 1869. În 1936 parohia Jibou, păstorită de pr. Laurențiu Sima, număra 1237 de credincioși greco-catolici.

În perioada comunistă, credincioșii greco-catolici din Jibou și din împrejurimi au frecventat biserica romano-catolică din oraș, pentru primirea sfintelor Taine și pentru participarea la Sf. Liturghie. Un rol important în menținerea vieții de credință l-au avut călugărițele din Congregația Surorilor Maicii Domnului care locuiau în oraș. După căderea comunismului, parohia greco-catolică a fost reactivată de către pr. Vasile Vale și de către pr. Victor Vancu. Rolul inimoaselor călugărițe nu a încetat, dimpotrivă, în spațioasa lor casă, devenită „Mănăstirea Maicii Domnului”, s-a amenajat capela care a servit pentru celebrările liturgice ale parohiei până în anul 2007, când s-a sfințit noua biserică greco-catolică. Întrucât în anul 2012 călugărițele au plecat din Jibou, ordinul fiind constrâns de împrejurări să își reducă prezența în acest colț de țară, parohia, cu ajutorul credincioșilor, al Episcopiei și al altor binefăcători, a achiziționat proprietatea respectivă, care în prezent slujește ca și casă parohială.

Din Jibou este originar Preasfinția Sa Claudiu Lucian Pop (nepot al preotului de pie memorie Victor Vancu), Episcopul Curiei Arhiepiscopale Majore din Blaj, și tot aici s-a născut Excelența Sa Cornel Damian, Episcop auxiliar al Arhidiecezei Romano-Catolice de București.

Număr familii:

Număr credincioși:

Tineri sub 20 de ani:

Adresă biserică:

Str. T. Vladimirescu, nr. 3A, 455200 – Jibou, jud. Sălaj.

Adresă casa parohială:

Str. Libertății, nr. 60, 455200 – Jibou, jud. Sălaj

Contact:

E-mail: Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea.