Vineri, 29 Martie 2024

Bucurie pascală la Centrul de Îngrijire a Vârstnicilor din Jibou

Ziua de Paști, duminica Învierii Domnului, a fost un prilej de bucurie și pentru cei 21 de bătrâni găzduiți la Centrul de Îngrijire a Vârstnicilor din Jibou. Din dorința de a aduce și celor de acolo o fărâmă din lumina Învierii, credincioșii parohiei Neprihănita Zămislire (Jibou) s-au mobilizat cu dorința de a le oferi masa din ziua de Paști și a petrece împreună cu ei câteva momente. După terminarea Sfintei Liturghii, mai multe familii de credincioși împreună cu preotul paroh, Ioan Balea, au mers de la biserica parohială la Centru unde, înainte de le înmâna bătrânilor darurile aduse (paști sfințite, ouă roșii, masa de prânz, etc), s-au străduit să le însenineze ziua și să le amintească frumusețea sărbătorii Învierii Domnului, intonând împreună cu cei de acolo, pacienți și personal, troparul Învierii (Hristos a înviat), stihiri din slujba Învierii și câteva pricesne în ton cu marele praznic sărbătorit. Primirea de care s-au bucurat a fost răsplata cea mai mare pentru ei: majoritatea bătrânilor găzduiți acolo nu mai au pe nimeni care să îi viziteze, iar cei care poate mai au vreo rudă, aceasta locuiește de cele mai multe ori la sute de chilometri depărtare, astfel încât foarte rar primesc vizita vreunui apropiat. De altfel „intenția credincioșilor greco-catolici din Jibou a fost aceea de a-i face să se bucure de sărbătoarea Învierii Domnului nu doar prin cele aduse, cât mai ales prin sentimentul că nu sunt singuri pe lume și că Mântuitorul Hristos, cel mort și înviat pentru toți oamenii, rămâne aproape de ei întotdeauna, călăuzindu-i spre Împărăția lui Dumnezeu”, afirmă pr. Ioan Balea.