Joi, 25 Iulie 2024

IEUD: Monument ridicat în cinstea învățătorului Petru Bilțiu Dăncuș

Duminică, 9 octombrie, la Ieud a avut loc sfintirea monumentului ridicat în cinstea învățătorului Petru Bilțiu Dăncuș, mort în anul 1907 și înmormântat în Ieud, localitatea sa natală. Oficiul de sfințire, precum și parastasul în memoria învățătorului, a fost oficiat de către părintele paroh Ioan Costin, împreună cu părintele Bilțiu Ioan (strănepot al învățătorului). 

Învățătorul și folcloristul Petru Dăncuș a scris piesa „Viflaimul”, în limbajul pe care-l puteau înțelege oamenii de la sat din acea vreme, scenetă jucată și în prezent anual la Ieud, de Crăciun. Pe lângă aceasta, a lăsat în manuscris o Colecție de 138 de hori, strigături, glume și basme culese din popor, cu scopul de a compune o imagine a modului de a trăi și gândi a săteanului român. Opera a apărut postum.

Monumentul a fost ridicat prin contribuția deosebită a neamurilor învățătorului și este așezat în curtea bisericii vechi (din șes) din Ieud.

Biroul eparhial de presă

 

 

 

Lasă un comentariu

Asiguraţi-vă că introduceţi informaţiile necesare unde este indicat (*). Codul HTML nu este permis.