Duminică, 23 Iunie 2024

A apărut revista eparhială „Lumina Credinței”

A fost tipărit a doilea număr din anul 2022 al revistei eparhiale „Lumina Credinței”, publicație trimestrială a Episcopiei Greco-Catolice de Maramureș.

Revista se deschide cu secțiunea „Cuvântul Papei Francisc”, pe tema Întâlnirii Mondiale a Familiilor (articol Vatican News).

Părintele Emil Gîrboan ne prezintă „Forme ale cultului Preacuratei Fecioare Maria”, iar părintele Vasile Trifoi tratează tema „Sensul amplu al vocației”. Părintele dr. Vasile Iusco semnează articolul „130 de ani de la Memorandumul Românilor din Transilvania”, iar în secțiunea dedicată artei, pr. Lucian Lechințan S.J. vine cu textul „Aurel Popp, artistul ca un nevindecat”. În acest număr, pr. Emil-Marian Ember scrie articolul „Prezentul ca perspectivă asupra trecutului?”.

Pr. Laurențiu Costin scrie despre „Parcursul sinodal și misiunea Bisericii”, iar pr. dr. Florin Marușciac semnează articolul „Doamne, buzele mele vei deschide”.

Pr. dr. George Marius Nicoară scrie „Povestea unei pâini”, iar Dna. Antoaneta Turda, „Singurătatea, tristețe sau bucurie?”.

În continuare apare articolul dl. Dorin Ștef „Bisericile de lemn din Maramureș – catedrale post-renascentine”. La secțiunea „Prezentarea parohiilor”, părintele Vasile Daniel Pop expune date legate de Biserica cu hramul „Acoperământul Maicii Domnului”, din Livada. Profesorul Adrian Roman semnează articolul „Olimpicii vin pe Olimp, nu la olimpiadă”. La final apare articolul scris de Biroul de Presă, dedicat pelerinajului anual la Cimitirul Săracilor: „Sfințirea pietrei de temelie a Sanctuarului Martirilor și Mărturisitorilor Români ai Secolului XX” și articolul călugărului Giandomenico Mucci S.J., intitulat „Viața veacului ce va să fie”.

Revista se poate achiziționa din parohii sau de la Sediul Episcopiei, la prețul de 7,5 Ron. Un abonament anual costă 30 Ron.

Biroul eparhial de presă

 

Lasă un comentariu

Asiguraţi-vă că introduceţi informaţiile necesare unde este indicat (*). Codul HTML nu este permis.