Joi, 25 Iulie 2024

Comunicat: Sesiunea ordinară de toamnă a Sinodului Episcopilor Bisericii Române Unite cu Roma, Greco-Catolică

În perioada 30-31 octombrie 2023, sub președinția Preafericirii Sale Cardinal Lucian Mureșan, se vor desfășura la Blaj lucrările sesiunii ordinare de toamnă ale Sinodului Episcopilor Bisericii Române Unite cu Roma, Greco-Catolică.

Luni, 30 octombrie, începând cu ora 17.00, Episcopii membri ai Sinodului vor participa la sediul Curiei Arhiepiscopiei Majore la Conferința „170 de ani de existență a Mitropoliei de Alba Iulia și Făgăraș”. Marți, 31 octombrie, ora 08.00, vor celebra Sfânta Liturghie Arhierească la Capela Arhiereilor din Blaj, unde este înmormântat Alexandru Șterca-Șuluțiu, primul Mitropolit al Bisericii noastre, împreună cu alți nouă arhierei ai Blajului.

Sinodul Episcopilor îi reuneşte pe toţi Episcopii Bisericii Române Unite cu Roma, Greco-Catolică, din România şi din afara granițelor țării, reunindu-se în sesiune ordinară de două ori pe an, primăvara şi toamna.

Notar

Pr. Liviu Ursu

 

Lasă un comentariu

Asiguraţi-vă că introduceţi informaţiile necesare unde este indicat (*). Codul HTML nu este permis.