Joi, 18 Aprilie 2024

Duminici și Sărbători: 10:30 – Utrenia

11:00 – Sf. Liturghie

16:00 – Vecernia

Programul oficiilor de peste an

• Calea Crucii (Postul Mare - Luni/Miercuri/Vineri) - 17:00
  • Paraclisul Maicii Domnului (1-14 august – Postul Adormirii Maicii Domnului) - 20:00
  • Binecuvântarea Euharistică (prima Duminică din lună) - 16:00

Sărbătorile Nașterii Domnului

- Ajunul Sărbătorii:   18:00 - Vecernia mare cu Litia

- Zilele de Crăciun:   10:30 - Utrenia

11:00 - Sf. Liturghie

15:00 - Vecernia

Învierea Domnului:

00:00  - Slujba Învierii unită cu Utrenia

09:00 - Sfânta Liturghie

16:00 - Vecernia mare

A doua și a treia zi de Paști:  10:30 - Utrenia

11:00 - Sf. Liturghie

16:00 - Vecernia

Activități pastorale în parohie: - Întâlnire lunară cu Reuniunea Mariană; Cateheză cu copiii în timpul Postului Mare și pregătire pentru prima împărtășanie.

Asociații și grupuri care activează în parohie: Reuniunea Mariană – 15 membri; Familia Preasfintei Inimi a lui Isus - 14 membri.

Scurt istoric:

Parohia Greco - Catolică Oncești a fost reînființată în luna aprilie a anului 1994, de către preotul Codrea Ioan, paroh de Bârsana. Celebrările liturgice s-au ținut în casa credinciosului Drăguș Vasile, până în anul 1998 când a fost cumpărat un teren pe care a fost amenajată o capelă provizorie. Locul pentru noua biserică a fost sfințit în luna octombrie 1998, când a început construcția locașului de cult. La data de 1 iunie 2001 părintele Iusco Vasile a fost numit paroh de Oncești. Acesta a continuat lucrările de finisare a clădirii, iar pe data de 21 noiembrie, sărbătoarea Intrarea Maicii Domnului în Biserică, s-a oficiat sfințirea mică a locașului de cult, pentru a putea celebra Sfânta Liturghie aici. Sfințirea bisericii a avut loc în ziua de Rusalii a anului 2003, când Preasfințitul Ioan Șișeștean a consacrat altarul și întreaga construcție (fără pictură sau iconostas).

Construcția casei parohiale a început în luna septembrie anul 2005, după cumpărarea terenului. Parterul a fost terminat și sfințit la data de 16 decembrie 2007, iar din acest moment preotul paroh Iusco Vasile s-a mutat în noua casă parohială, unde locuiește până în prezent.

Date despre parohie

Număr familii: 51