Miercuri, 04 Octombrie 2023

Înființarea Misiunii Greco-Catolice Spitale Baia Mare și numirea Părintelui Capelan al Misiunii

În data de 6 decembrie 2018, Sărbătoarea Sfântului Ierarh Nicolae, Preasfințitul Părinte Vasile a semnat Decretul de înființare a Misiunii Greco-Catolice Spitale din Baia Mare, precum și Numirea Părintelui Capelan în persoana Părintelui Mihai-Bogdan Șimonca.

Pentru a face public acest itinerariu pastoral, care nu este nou, dar, în mod necesar accentuează grija maternă a Sfintei Biserici pentru cei aflați în suferință, în Duminica a 28-a după Rusalii,16 decembrie 2018, am oficiat Sfânta Liturghie împreună cu Părintele Șimonca la Capela Greco-Catolică amenajată în incinta Spitalului Județean „Dr. Constantin Opriş” din Baia Mare.

Mulțumind Bunului Dumnezeu pentru celebrarea euharistică și pentru frumoasele momente de comuniune fraternă, îi dorim Părintelui Capelan pastorație rodnică și îndelungată, belșug de iubire, compasiune și disponibilitate, pentru a ușura suferințele bolnavilor internați în spitale.

Pr. can. Emil Gîrboan

Protopop

 

spitale1

spitale2

spitale3

 

Lasă un comentariu

Asiguraţi-vă că introduceţi informaţiile necesare unde este indicat (*). Codul HTML nu este permis.