Marți, 23 Iulie 2024

A apărut revista eparhială „Lumina Credinței” (1/2023)

A fost tipărit primul număr din anul 2023 al revistei eparhiale „Lumina Credinței”, publicație trimestrială a Episcopiei Greco-Catolice de Maramureș.

Revista se deschide cu editorialul semnat de Preasfinția Sa Vasile Bizău, intitulat „Întâlnire – convertire – progres spiritual”.

Părintele protopop Emil Gîrboan scrie în acest număr despre „Ritul Luminii. Tristețea strălucitoare a Postului Mare”, iar părintele drd. Florin Ștefan Fodoruț tratează tema „Postul Mare, timp luminos al pocăinței”.

Părintele Vasile Trifoi semnează articolul cu titlul „ Diferite însușiri ale ordinii”, iar părintele prot. dr. Vasile Iusco prezintă figura lui „ Atanasie Anghel Popa. Episcopul Unirii cu Roma”.

Urmează articolul părintelui Cornel Dîrle, pe tema „Ochii Tăi sunt prea curaţi ca să vadă răul” și în continuare regăsim articolul „Când păcatul devine stil de viață”, al părintelui Emil-Marian Ember.

Pr. Laurențiu Costin vine în acest număr cu invitația de  „ A ne ruga împreună cu Sfânta Scriptură”, iar pr. dr. Florin Marușciac scrie despre „ Darul văduvei”.

„Inima are rațiuni pe care rațiunea nu le înțelege”, este textul semnat de pr. dr. George Marius Nicoară, iar Dna. Antoaneta Turda tratează tema „Mirajul psalmilor în viziunea lui C.S. Lewis”. Dna. Adriana Zaharia semnează articolul „Comunicarea Bisericii în epoca noilor media”.

În continuare apare articolul dl. Dorin Ștef „Sfatul bătrânilor de Vida Gheza” și articolul „Folosirea eficientă a timpului la ora de religie”, scris de prof. Adrian Roman. 

La secțiunea „Prezentarea parohiilor”, părintele Vasile Daniel Pop prezintă Parohia „Sfânta Treime” din Negrești-Oaș și publicația se încheie cu articolul părintelui Antonio Spadaro SJ, intitulat „Criza și viitorul Bisericii”.

Revista se poate achiziționa din parohii sau de la Sediul Episcopiei, la prețul de 7,5 Ron. Un abonament anual costă 30 Ron.

Biroul eparhial de presă

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Lasă un comentariu

Asiguraţi-vă că introduceţi informaţiile necesare unde este indicat (*). Codul HTML nu este permis.