Miercuri, 04 Octombrie 2023

Duminică, 2 februarie - Ziua vieții consacrate

Duminică, 2 februarie 2020, de Sărbătoarea Întâmpinării Domnului, se va sărbători, la biserica Sfânta Maria din Baia Mare, Ziua Vieții Consacrate. 

Programul de desfășurare al sărbătorii este următorul:

  • Sâmbătă, 1 februarie, de la ora 18:00, va avea loc o seară de rugăciune constând în vecernia Sărbătorii, urmată de adorație Euharistică
  • Duminică, 2 Februarie, de la ora 10:00, se va celebra Sfânta Liturghie Arhierească, la care vor participa Congregațiile și Ordinele religioase din Eparhia Greco Catolică de Maramureș și Dieceza Romano Catolică de Satu Mare.

Ajunsă la a 24 -a ediție, ziua dedicată persoanelor consacrate a fost instituită de Sfântul Părinte Papa Ioan Paul al II-lea în anul 1997 și reprezintă un moment în care călugări și călugărițe din toată lumea se întâlnesc spre a aduce mulțumire lui Dumnezeu pentru harul vocației lor, dar și pentru a cere, prin rugăciune, noi vocații de viață consacrată, care să reînnoiască fața Bisericii, persoane care să vestească bucuria Evangheliei și iubirea lui Dumnezeu.

Biroul eparhial de presă

 

 

 

Lasă un comentariu

Asiguraţi-vă că introduceţi informaţiile necesare unde este indicat (*). Codul HTML nu este permis.