Miercuri, 04 Octombrie 2023

Ajută-mă să cresc!

,,Ajută-mă să cresc!” se intitulează proiectul educațional inaugurat în această săptămână de către Asociația Eparhială Caritas Greco-Catolic Maramureș, cu sprijinul finanțatorului Kinder Missionwerk die Sternsinger (din Germania), în parteneriat cu Universitatea Tehnică Cluj-Napoca - Facultatea de Litere, Inspectoratul Școlar Județean Maramureș și Centrul Județean de Resurse și Asistență Educațională Maramureș.

Proiectul se va desfășura pe o durată de doisprezece luni și se adresează copiilor şi adolescenţilor cu vârsta cuprinsă între și 8-18 ani, ai căror părinţi sunt plecaţi la muncă în străinătate. Își propune să  ofere un sistem de servicii integrate acestor copii, având următoarele obiective: dezvoltarea unor competenţe psiho-sociale și relaționale ale copiilor, prevenirea şi combaterea efectelor neglijării, îmbunătăţirea calităţii vieţii acestora și gestionarea eficientă a consecințelor generate de privarea de atașament parental.

Toate aceste obiective vor fi atinse prin contact direct și constant (activități săptămânale și tabere de vară) între copiii- adolescenții vizați și voluntarii, asistenții, psihologii și cadrele didactice implicate în derularea proiectului. Copiii care se pot înscrie, cu acordul părinților, în proiect, „au fost selectați cu ajutorul directorilor și diriginților din școlile partenere”, ne spune pr. Dunca.

Dimensiunile de interes ale proiectului:

  • dimensiunea psihologică: Cunoaștere și autocunoaștere personală. Dezvoltare personală. Managementul emoțiilor. Consiliere și orientare vocațională.
  • dimensiunea pedagogică: Transdisciplinaritatea. Strategii în dezvoltarea competențelor cognitive și socio-emoționale.
  • dimensiunea practică: ART-TERAPIA ,,Esteticul emoției”- Tabăra de vară, Locația: Școala Primară ,,Ep. Dr. Alexandru Rusu”.

Unitățile de învățământ implicate:

Școala Gimnazială ,,Avram Iancu” Baia Mare, director prof. Ioan POP; Școala Gimnazială ,,Lucian Blaga” Baia Mare, director prof. Amalia ARDELEAN; Școala Gimnazială ,, Nichita Stănescu” Baia Mare, director prof. Maria ZETE, Școala Primară ,,Ep. Dr. Alexandru Rusu”, director prof. Anuța GORZO.

Activitățile vor fi coordonate de psihologii școlari Antoaneta BOLCHIȘ, Liana COVACIU, în colaborare cu asistentul social, lector dr. Adriana CĂLĂUZ,  care va îndruma cei 20 de studenți voluntari implicați.

„Acest proiect reprezintă o ancoră în dezvoltarea socio-emoțională a copiilor ai căror părinți sunt plecați la muncă în străinătate”, consideră managerul proiectului, președintele Asociației Eparhiale Caritas Greco-Catolic Maramureș, pr. Gheorghe Dunca. „Avem în plan extinderea parteneriatului și spre alte școli și de aceea rugăm doritorii, fie ei cadre didactice sau părinți, să ne contacteze la numărul de telefon 0749461697 (pr. Dunca) sau prin e-mail la: Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea. sau Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea.”, ne spune pr. Gheorghe Dunca. De asemenea, cei care doriți să direcționați 2% din impozitul pe venit pentru susținerea acestui proiect, puteți descărca formularul de aici

Biroul eparhial de presă

 

 

 

Lasă un comentariu

Asiguraţi-vă că introduceţi informaţiile necesare unde este indicat (*). Codul HTML nu este permis.