Sâmbătă, 13 Iulie 2024

Congregația Fiicele Îndurării 

Str. Rodnei, nr. 21

Satu Mare

 

Contact: 

Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea.

 

 

Principala misune a Congregației „Fiicele Îndurării” din Satu Mare este aceea de a ajuta persoanele aflate în nevoi, defavorizate și care nu au o familie sau o casă în care să locuiască. Astfel, congregația a înființat o asociație, sub aceaș nume, care să-i permită să facă acest lucru. 

Asociația „Congregația Fiicele Îndurării” şi-a stabilit drept scop promovarea valorilor şi învăţăturilor religiei catolice, prin asistenţă socială complexă şi educaţie în spirit religios, acordate copiilor aflaţi în dificultate, în vederea asigurării tuturor condiţiilor pentru dezvoltarea fizică, psihică şi morală, pentru asigurarea de şanse egale în societate. 

MISIUNEA casei de tip familial - este imbunătăţirea şi creşterea calităţii vieţii copiilor aflaţi în dificultate - lipsiţi de familie, defavorizaţi, a căror creştere nu poate fi asigurată de familie, a căror sănătate sau dezvoltare fizică, morală, intelectuală este primejduită în familie - fără discriminare, până la integrarea sau reintegrarea acestuia în familie.

Surorile Fiicele Îndurării orientează copiii ca:       

 • să-şi îndeplinească îndatoririle faţă de Dumnezeu și faţă de oameni;
 • să devină persoane libere, capabile să-şi asume responsabilităţi;
 • să fie solidari, drepţi, loiali şi deschişi în relaţie cu alţii;
 • să se oblige la construirea unei societăţi mai morale;
 • să aibă un stil de viaţă în armonie cu credinţa lor crestină;
 • prin educaţie să se indeplinească în acelaşi timp şi misiunea bisericii.
 • să fie capabili să-şi asume rolul principal în propria dezvoltare spirituală, culturală şi socială

SCOPUL casei de tip familial    

 • educarea copiilor pentru credinţă.  
 • evitarea factorilor de risc şi scoaterea copilului din mediul defavorizant;
 • crearea unei forme alternative de habitat rezidenţial de tip familial la nivelul standardelor europene şi în conformitate cu strategia naţională şi judeţeană privind protecţia copilului, cărora li se oferă siguranţă, încredere şi respect în toate aspectele vieţii lor;
 • apropierea, cât mai mult posibil, de climatul familial în desfăşurarea vieţii şi activităţii din casa, având în vedere dorinţa copiilor de a se simţi ca în familie;
 • pregătirea copiilor pentru reintegrarea în familie biologică şi pentru viaţa alături de familia pe care o vor întemeia ei la vârsta potrivită;
 • prin educaţie să-şi întărească încrederea în forţele proprii şi în alte persoane.