Sâmbătă, 20 Aprilie 2024

Luni, Marţi, Joi, Vineri- ora 17.00

Miercuri, Sâmbătă - ora 8.00

Duminici și Sărbători: Sfânta Liturghie - ora 10:30

Programul oficiilor de peste an

Postul Mare - Calea Crucii (luni-vineri), ora 17.00

Liturghia Darurilor Înainte Sfinţite, ora 17.00

Postul Adormirii Maicii Domnului: Paraclisul Maicii Domnului, ora 19.00

Sărbătorile Nașterii Domnului

Seara de Crăciun - Dupăcinarul Mare-Litie, ora 18.00

Zilele de Crăciun - program de sărbătoare

Sărbătorile Învierii Domnului

Sâmbăta de Paști: Utrenia Învierii – ora 00.00

Activități care se desfășoară în parohie: Pelerinaj Sighet, întâlnirea tinerilor şi copiiilor, vizite la domiciliu - bolnavi, activităţi cu prilejul sărbătorilor (scenete, poezii), participare la activităţi culturale ale oraşului- ASTRA, Ziua Naţională, Ziua Eroilor.

Asociații și Grupuri care activează în parohie: Reuniunea Mariană, AGRU, Grup de tineri.

Descriere

Vechea biserică parohială cu Hramul ” Sfinții Apostoli Petru și Pavel” s-a construit în anul  1887, pe vremea când Episcop Greco Catolic român al Gherlei era dr. IOAN SZABO. S-a terminat şi consacrat în anul 1892. Iconostasul a fost realizat în anul 1907.

Parohia a fost reînființată în 9 februarie anul 1993, episcop fiind PSS Lucian Mureşan. Piatra de temelie a noii biserici cu hramul” Înălţarea Domnului” a fost pusă și sfințită de Preasfinția Sa Ioan Șișeștean, la data de 8 iunie 1997. Biserica a fost sfințită de către Episcopul Ioan Șișeștean  la 20 mai 2007. Preasfinția Sa Episcopul Vasile Bizău a sfinţit Iconostasul  în data de 22 iunie 2014.

Date despre parohie

Număr familii: 90