Miercuri, 04 Octombrie 2023

Hram în parohia ucrainiană din Sighet

Vineri, 14 Octombrie, a avut loc la Sighetu Marmației hramul bisericii ucrainene „Acoperământul Maicii Domnului”. Programul de rugăciune a început joi seara cu Vecernia Mare și Litia, urmată a doua zi de Utrenie și Sfânta Liturghie Arhierească oficiată de P.S. Vasile Bizău. Sfânta Liturghie a fost concelebrată de 24 preoți ucraineni și români, dintre care doi protopopi: protopopul de Sighet și protopopul Ciscarpatin Ucrainean și un diacon. La Liturghie au participat aproximativ 200 de credincioși din diferite parohii ucrainene și române. Un autobuz de credincioși s-a deplasat din Remeți, localitatea natală a părintelui paroh Dubovici Mihai (Vicar pentru Ucrainieni) și mulți alții au venit din localitățile învecinate.  

„A fost o zi însorită și minunată. Toată săptămâna a plouat, iar ziua hramului a fost însorită. Maica Domnului a făcut în așa fel ca ziua închinată ei să fie cea mai frumoasă a săptămânii”, a spus părintele Dubovici în urma evenimentului.

Biroul eparhial de presă 

 

 

Lasă un comentariu

Asiguraţi-vă că introduceţi informaţiile necesare unde este indicat (*). Codul HTML nu este permis.