Miercuri, 04 Octombrie 2023

Un nou administrator parohial la Finteușu Mic

Pe data de 3 aprilie 2016, în Duminica a III-a din Post (a Sfintei Cruci), pr. Brăhaița Ioan a fost instalat ca administrator parohial în parohia Finteușu Mic, protopopiatul Chioar. Ceremonia de instalare a fost oficiată de către părintele protopop Buteanu Vasile.

La începutul ceremoniei, pr. Buteanu a dat citire deciziei de numire semnată de Preasfințitul Vasile Bizău și i-a înmânat noului administrator parohial Sfânta Evanghelie, Sfânta Cruce și cheia.

Părintele Brăhaița a mulțumit părintelui protopop, spunând: „Mi-ați oferit Sfânta Evanghelie, Cuvântul lui Dumnezeu, sămânța divină, să o seamăn în ogorul sufletelor din parohia Finteușu Mic. Mă voi strădui să pregătesc acest ogor, ca sămânța să dea rod și rodul să rămână. Mi-ați oferit Sfânta Cruce, altarul de jertfă al lui Isus Cristos. Voi încerca să-mi conduc enoriașii pe calea Crucii, care duce spre cer, precum spune Sf. Apostol Pavel: dacă aveți parte de suferințe, aveți parte și de mângâiere (2 Cor. 1,7).  Mi-ați oferit cheia, să nu uit că Isus a spus: Eu sunt Calea, Adevărul și Viața. Cu ajutorul ei voi deschide Calea credincioșilor încredințați spre păstorire, spre Adevăr, adică spre Isus Cristos, iar Isus îi va conduce spre viață, spre viața veșnică”.

După ceremonia de instalare, s-a celebrat Liturghia Sfântului Vasile cel Mare, iar în cuvântul său de învățătură, pr. Brăhaița Ioan a vorbit despre importanța cinstirii Sfintei Cruci și despre ce trebuie să facem pentru a-L urma pe Isus pe Calea Crucii, care duce spre mântuire, spre cer.

Biroul eparhial de presă  

 

Lasă un comentariu

Asiguraţi-vă că introduceţi informaţiile necesare unde este indicat (*). Codul HTML nu este permis.