Luni, 22 Iulie 2024

A apărut primul număr din acest an al revistei eparhiale trimestriale „Lumina Credinței”

A fost tipărit, la Tipografia Surorilor Lauretane din Baia Mare, primul număr din acest an al revistei eparhiale „Lumina Credinței”, publicație trimestrială a Episcopiei Greco-Catolice de Maramureș, ajunsă la numărul 38.  

Revista se deschide prin „Cuvântul păstorului”, în care Preasfințitul Vasile Bizău prezintă proiectul Sanctuarului Martirilor și mărturisitorilor secolului XX (din Sighetu Marmației), simbologia și implicațiile spirituale ale elementelor alese să facă parte din acest ansamblu.   

Părintele prot. can. Gîrboan Emil semnează în acest număr articolul cu titlul „Sfânta Liturghie în simbol, rit și împlinire spirituală”, iar pr. Simion Voicu, articolul „Învierea fiului văduvei din Nain”. Urmează articolul „Buna Vestire sau frumosul ca anticameră a tainei” scris de pr. Florin Ștefan Fodoruț și „Anul Sfântului Iosif” semnat de pr. Vasile Trifoi. Pr. dr. Vasile Iusco prezintă în acest număr ceremonia instalării primului Episcop al Eparhiei, în articolul „90 de ani de la instalarea Fericitului Alexandru Rusu”, iar Pr. Lucian Lechințan, s.j. scrie despre „Mozaicurile de la bazilica sfântul Marcu (din Veneția) – Un itinerariu spre Paște”. Pr. Emil-Marian Ember  tratează subiectul „Speranța înnoită a convertirii”, iar pr. Laurențiu Costin, la secțiunea „Apostolatul tinerilor”, a ales să trateze tema „Creștinul și corpul său”.  

Pr. dr. Florin Marușciac scrie despre „Goana după liniștire”, iar pr. dr. George Marius Nicoară semnează articolul „Aproximativ patru”. La secțiunea „Prezentare de carte”, dna. Antoaneta Turda prezintă  „Calea Blajului”, carte apărută în anul 2020 la Editura „Galaxia Gutenberg”.

Pr. Diacon Ioan-Paul Osoian expune „Preoția în teologia sfântului Ioan Gură de Aur”, iar dna.  Janeta Ciocan, în secțiunea „Cultura tradiției” vorbește despre „Oul pascal”.

La secțiunea „Prezentarea parohiilor” aflăm în acest număr informații despre Parohia Greco-Catolică din Bulgari – Sălaj, în textul semnat de pr. Vasile Daniel Pop, iar în încheierea revistei putem citi traducerea articolului „ Credința și spiritualitatea subiectivă” scris de Pr. Giandomenico Mucci S.J.

Revista se poate achiziționa din parohii sau de la Sediul Episcopiei, la prețul de 7,5 Ron. Un abonament anual costă 30 Ron.

Biroul eparhial de presă

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

000

Lasă un comentariu

Asiguraţi-vă că introduceţi informaţiile necesare unde este indicat (*). Codul HTML nu este permis.