Miercuri, 04 Octombrie 2023

136 de ani de la nașterea Fericitului Episcop Alexandru Rusu

Azi, 22 noiembrie 2020, se împlinesc 136 de ani de la nașterea Fericitului Alexandru Rusu, primul Episcop al Eparhiei Greco-Catolice de Maramureș.

Pe data de 2 februarie 1931, Preasfințitul Alexandru a fost instalat solemn ca Episcop în catedrala „Adormirea Maicii Domnului” de pe strada Vasile Lucaciu din Baia Mare și a păstorit Eparhia noastră timp de aproape 18 ani,  până în 1948, când a fost arestat împreună cu ceilalți Episcopi greco-catolici pentru faptul că au ales să nu-și lepede credința și apartenența la Biserica Greco-Catolică. Și-a dat viața pentru Crezul său în închisoarea din Gherla, pe data de 9 mai 1963.

Martir al Bisericii noastre, Episcopul Alexandru Rusu a fost beatificat pe data de 2 iunie 2019, la Blaj, de către Sfântul Părinte Papa Francisc. A devenit atunci Fericit, mijlocitorul Eparhiei noastre către Dumnezeu, astfel că toți credincioșii Eparhiei de Maramureș îi pot adresa rugăciuni și-i pot cere să mijlocească pentru ei în fața Tronului Ceresc.

Biroul eparhial de presă

 

 

 

 

 

 

Lasă un comentariu

Asiguraţi-vă că introduceţi informaţiile necesare unde este indicat (*). Codul HTML nu este permis.