Vineri, 29 Martie 2024

Părintele Biltiu Ioan a trecut la Domnul

Părintele BILȚIU DĂNCUȘ Petre Ioan Flaviu a trecut la cele veșnice, la vârsta de 89 de ani și în al 47-lea an de preoție.

Slujba de înmormântare va avea loc luni, 31 august, de la ora 12.00, în biserica „Sfinții Arhangheli Mihail și Gavril“ din Satu Mare. Parastasul se va oficia duminică, 30 august, de la ora 19:00.

Date biografice:

Părintele Bilțiu s-a născut în data de 24 iunie 1932, în localitatea Ocna Șugatag, jud. Maramureș.

A fost hirotonit preot în data de 19 mai 1974, de episcopul de pie memorie Ioan DRAGOMIR.

A fost preot în Ieud și Dragomirești și ulterior, a ocupat funcția de bibliotecar la biblioteca Episcopiei Greco-Catolice de pe strada Vasile Lucaciu 50, Baia Mare.

În anul 1998, a fost numit paroh de Preluca Nouă, Protopopiatul Mănăștur.

În anul 2008, a devenit preot pensionar și a locuit în orașul Satu Mare.

Bunul Dumnezeu să-l ierte și să-l odihnească în pace!