Joi, 18 Aprilie 2024

30-31 Octombrie: Simpozionul Arestarea episcopilor - de la martiriu la fericire - Ediția a XVI-a

În zilele 30 și 31 octombrie 2020, se va desfășura, la biserica Bunavestire din Baia Mare, cea de-a XVI-a ediție a Simpozionului Arestarea episcopilor - de la martiriu la fericire.

Redăm mai jos programul integral al Simpozionului:

Vineri, 30 octombrie 2020 – orele 18.00 - Sfânta Liturghie Arhierească celebrată la Biserica greco-catolică Bunavestire din Baia Mare (str. Agriculturii nr. 8)

Sâmbătă 31 octombrie 2020: orele 10.00 - Susținerea conferințelor.

Locație: Biserica greco-catolică Bunavestire, Baia Mare (str. Agriculturii nr.8)

Moderator: prof. Lucian Miclăuș

Conferențiază:

Dr. Viorel Rusu - Episcopul Alexandru Rusu și monarhii României (1930-1947). Considerații.

Dr. Silviu Sana - Aspecte privind istoria bisericii Greco-catolice din România în timpul pontificatului Sfântului Ioan Paul al II-lea (1978-2005).

Pr.dr. Ioan Tâmbuș - Un caz de „siguranță națională” călugărul Leon Man.

Dr. Ciprian Ghișe - Rolul AGRU în comunitatea Greco-catolică în timp de pandemie.

Dr. Cristian Langa - Titlu rezervat

Participanții sunt obligați să respecte normele pentru combaterea virusului COVID-19.

Purtarea măștii este obligatorie. Se vor respecta normele de distanțare  socială.

Biroul eparhial de presă,

în colaborare cu Asociația AGRU Eparhial Maramureș