Marți, 28 Ianuarie 2020

2 septembrie 2017: Reculegere spirituală pentru marianiști la Baia Mare

Reuniunea Mariană organizează în data de 2 septembrie 2017, la Mănăstirea Sfânta  Maria din Baia Mare, un program de rugăciune şi meditaţie. Programul se va desfăşura între orele  8:30 - 17:00 şi va începe cu  oficierea Sfintei Liturghii urmată de  trei prelegeri, rugăciuni, meditaţii şi asistenţă spirituală. Prelegerile vor fi susţinute de părintele protopop Emil Gîrboan. Hrana, pentru această zi, va fi asigurată de fiecare participant în mod individual.

Sunt invitaţi să participe toţi credincioşii care doresc să întâmpine cu o trăire profundă Sărbătoarea Naşterii Preacuratei Fecioare Maria, Înălţarea Sfintei Cruci, precum şi începerea noului an şcolar.

Program:

8:30 - Sfânta Liturghie

10:00 - Meditaţia 1

10,30 - Reflecție personală; Asistenţă spirituală; Spovezi

11,00 - Rugăciunea Sfântului Rozariu

12,00 - Meditaţia 2

12,30 - Reflecție personală; Asistenţă spirituală; Spovezi 

13,00 - Pauză pentru prânz

14,00 - Acatistul Maicii Domnului

15,00 - Meditaţia 3

15,30 - Reflecție personală; Asistenţă spirituală; Spovezi

16,00 - Paraclisul Maicii Domnului

16,40 - Împărtășirea experiențelor

 

                                                   Responsabil: ec. Lucia Maria Ghişa

                                                          Preşedinte eparhial al Reuniunii Mariane

 

Lasă un comentariu

Asiguraţi-vă că introduceţi informaţiile necesare unde este indicat (*). Codul HTML nu este permis.