Miercuri, 04 Octombrie 2023

COMUNICAT: Membrii Reuniunii Mariane din Oaș și Satu Mare se întâlnesc la Prilog

În fiecare an, marianiștii  din protopopiatele Satu Mare și Oaș se întâlnesc pentru reculegeri, activități organizatorice și rugăciune la Mănăstirea călugărilor bazilieni din Prilog.

În acest an, întâlnirea Reuniunii Mariane pe tema: „Maria – mama noastră milostivă” va avea loc în data de 12-13 august, după următorul program: 

 

VINERI, 12  august 2016

Ora: 10:00 - Sosirea membrilor Reuniunii Mariane din protopopiatele Satu Mare și Tara Oașului

10:30 - Sfânta Liturghie -  celebrată de preoții prezenți, urmată de predica și cuvântul de deschidere al întâlnirii - pr. Iacob Feier, protopop de Oaș

12:00 - Prima meditație - Pr. Emil Gârboan, protopop de Baia Mare   

12:30 - Reflexie. Meditație individuală asupra cuvântului de învățătură (silențiu)

13:00 - Rugăciune comună în biserică la icoana Maicii Domnului. Prima și a doua rugăciune a unchiului Mihai

13:30 - Gustare individuală, odihnă, relaxare.

15:00 - Recitarea  Sf. Rozariu (misterele de bucurie), intonarea unui cântec marian, prezentarea grupurilor parohiale.

16:00 - A doua meditație (pr. Florin Fodoruț)

16:30 - Reflexie. Meditație individuală asupra cuvântului de învățătură (silențiu)

17:00 - Paraclisul Maicii Domnului – RM Satu Mare

18:00 - Discuții de grup. Tema: activitatea Reuniunii Mariane în parohii și recomandări care se impun pentru activizarea membrilor RM. Rugăciunea consecventă a RM în parohii menține flacăra credinței și o transmite generației tinere prin viu exemplu

18:30 - Recitarea  Sf. Rozariu (misterele de lumină), intonarea unui cântec marian.

19:00 - Colocvii cu părinții prezenți, meditație individuală, mărturisiri

19:30 - Acatistul Maicii Domnului – oficiat de pr. Vasile Trifoi și surorile baziliene din Baia Mare

20:30 - Gustare individuală, odihnă, relaxare        

22:00 - Intonarea Imnului marian  „Sub steagul tău Marie”

Citirea textului: „Maria este Mamă a lui Dumnezeu, este Mamă a lui Dumnezeu care iartă, care dă iertarea și pentru aceasta putem spune că este Mama iertării. Acest cuvânt – „iertare” –  indică  rodul propriu, original al credinței creștine. Cine nu știe să ierte, încă nu a cunoscut plinătatea iubirii. Și numai cine iubește cu adevărat este în măsură să ajungă până la iertare, uitând ofensa primită”. (Predica Sfântului Părinte Papa Francisc la Liturghia celebrată în Bazilica Santa Maria Maggiore de după deschiderea Porții Sfinte vineri, 1 ianuarie 2016) -Zbona Ana Maria-RM Tarsolt; Meditație individuală

Ora: 22:30 - Recitarea  Sf. Rozariu (misterele de mărire), Intonarea unui cântec marian

23:00 - A  treia meditație (pr. Protoegumen OSBM Laurian Daboc)

23:30 - Reflexie. Meditație individuală asupra cuvântului de învățătură (silențiu)

24:00 - Adorație Euharistică - Citirea unor texte meditative de către preoții prezenți sau persoane prezente în biserică.                                             

Sâmbătă, 13 august 2016

01:00 - Rugăciune la icoana făcătoare de minuni de la Bixad – pr. egumen Ermil Jurja. Meditație personală, convorbire cu Isus Euharisticul

02:00 - Calea Sfintei Cruci (în curtea  mănăstirii)  

03:00 - A patra meditație (pr. egumen Ermil Jurja)

03:30 - Reflexie. Meditație individuală asupra cuvântului de învățătură (silențiu)

04,00 - Canonul de rugăciune către Domnul nostru Isus Cristos (pr. Nicolae Huzău)

04:30 - Meditații personale, rugăciuni la icoana Maicii Domnului

05:00 - Canon de rugăciune către Îngerul păzitor al vieții omului (pr. Ioan Abu)

05:30 - Meditații personale, rugăciuni la icoana Maicii Domnului

06:00 - Rugăciuni de dimineață: Utrenia

07:00 - Sfânta Liturghie

09:00 - Concluzii prezentate de Ana Maria  Zbona - RM Tarsolt si Vida  Maria RM Satu Mare - membre  în comitetul de organizare al întâlnirii “R.M. -Prilog 2016”; Impresii ale participanților la întâlnire; Cântec Marian.

Rugăciune de mulțumire la Icoana Maicii Domnului și la mormântul Unchiului Mihai

10:00 Plecarea acasă             

Textul de meditat: “Sub acoperământul tău este loc pentru toți, pentru că tu ești Maica milostivirii. Inima ta este plină de blândețe pentru toți fiii tăi: blândețea lui Dumnezeu, care din tine a luat trup și a devenit fratele nostru, Isus, Mântuitorul fiecărui om și al fiecărei femei” (Sfântul Părinte Papa Francisc la rugăciunea recitată în 8 decembrie 2015 în fața monumentului dedicat Fecioarei Maria în centrul istoric al Romei, Piazza di Spagna).

Activitățile se vor desfășura sub îndrumarea: pr. Jurje Ermil, egumen la Mănăstirea Prilog, pr. Cardoș Dumitru, spiritual al RM Tara Oașului, pr. Zbona Ioan, paroh de Târșolț și membru în comitetul de organizare al întâlnirii, Vida Maria- președintă RM Satu Mare, Zbona Ana Maria- RM Târșolt.

„Întâlnirea este deschisă și persoanelor care nu fac parte din Reuniunea Mariană; tuturor celor care doresc să se roage și să se reculeagă la  icoana Maicii Domnului de la Bixad și la mormântul unchiului Mihai”, ne spune Ana Maria Zbona, organizator al evenimentului.  

Biroul eparhial de presă

 

 

Lasă un comentariu

Asiguraţi-vă că introduceţi informaţiile necesare unde este indicat (*). Codul HTML nu este permis.