Joi, 25 Iulie 2024

COMUNICAT: Se va defășura la Baia Mare cea de-a treia ediție a simpozionului „Școala Ardeleană”

Vineri, 11 octombrie a.c., de la ora 17:00, la Centrul Millennium din Baia Mare (Str. Vasile Lucaciu, nr 2), se va defășura cea de-a treia ediție a simpozionului „Școala Ardeleană”, cu tema „Memorie și actualitate”.

Invitatul special al evenimentului este scriitorul și teologul Cristian Bădiliță. Vor interveni: Preasfinția Sa, Episcop Vasile Bizău, Prof. Univ. Dr. Petrică Pop Sitar, Prof. Univ. Dr. Nicolae Felecan.

În cadrul evenimentului vor fi prezentate: Colecția „Marile Texte ale Creștinismului” și albumul „Geniul greco-catolic românesc”

Simpozionul este organizat de către Departamentul pentru cultură din cadrul Episcopiei Greco-Catolice de Maramureș, în colaborare cu Universitatea Tehnică Cluj Napoca – Centrul Universitar Nord Baia Mare.

Biroul eparhial de presă

 

 

Lasă un comentariu

Asiguraţi-vă că introduceţi informaţiile necesare unde este indicat (*). Codul HTML nu este permis.