Joi, 28 Martie 2024

BAIA MARE: În anul 2018, mănăstirea Sfânta Maria pune la dispoziție o serie de activități pentru copii, tineri și adulți

Surorile Baziliene de la mănăstirea „Sfânta Maria” de pe Dealul Crucii, Baia Mare, organizează în perioada martie - octombrie, mai multe serii de exerciții spirituale, de la 3 la 8 zile, pentru persoane consacrate, preoți, tineri, laici și pentru cine dorește să se retragă din preocupările zilnice, pentru a ajunge la trăirea unui sens interior mai profund cu Dumnezeu. De asemenea, la mănăstire, se organizează întâlniri spirituale de o zi, zile de reculegere și rugăciune, ore de cateheză pentru copii și două campusuri pe timpul verii, pregătiri pentru prima Sfântă Împărtășanie, etc.

Mănăstirea asigură, contraofertă, cazare și masă pentru grupuri de 30 de persoane, cu posibilitatea de a participa și la programul de rugăciune al Comunității de Surori.

În afara programului stabilit, mănăstirea este deschisă să primească, în limita spațiului disponibil, propuneri de activități similare organizate de către alte asociațiii, preoți sau voluntari.

Activitățile organizate la mănăstire în cursul acestui an sunt următoarele:

I. EXERCIȚII SPIRITUALE

Exerciții spirituale pentru persoane consacrate: 4 martie (ora 18:00) - 10 martie (ora 18:00) - Îndrumător: Pr. Mihai Orban, SJ

Exerciții spirituale pentru preoți

1-4 mai - Îndrumător: Pr. Olivo Bosa, SJ

7-10 mai - Îndrumător: Pr. Henryk Urban, SJ

Exerciții spirituale pentru preotese, marianiste și alte persoane laice, pe tema ,,Te laud pentru că m-ai făcut o făptură atât de minunată! (Psalm 138,14): 6 iunie (ora 18:00) - 9 iunie (ora 14:00) - Îndrumător: Sr. Laurenția Bolfă, OSBM

Exerciții spirituale pentru tineri și persoane laice pe tema ,,Învățătorule unde locuiești?

(Ioan 1,38-39): 2 iulie (ora 18:00) - 6 iulie (ora 9:00) – Îndrumător: Sr.Valentina Hădărău, OSBM

Exerciții spirituale pentru fete pe tema ,,Învinge uriașii din viața ta”: 3-5 august – Îndrumător: M. Marcela Runcan, OSBM

Exerciții spirituale pentru persoane consacrate și laici pe tema ,,Te iubesc cu o iubire veșnică, de aceea îți păstrez bunătatea mea(Ieremia 31:3): 26 august (ora 18:00 ) - 3 sept. (ora 9:00) – Îndrumător: Sr. Valentina Hădărău, OSBM

II. CATEHEZE PENTRU COPII

În Duminica a II-a și a IV-a din fiecare lună, după un orar flexibil, după-masa, Sr. Bernadeta Ileana Chindriș (tel: 0743737131) ține activități atractive pe teme educative, formative. Activitățile cuprind jocuri distractive, cântece și discuții interesante, filme religioase și educative, pregătiri pentru Prima Sfântă Împărtășanie, scenete pe teme religioase, etc.

III. CAMPUSURI PENTRU  COPII

Primul campus pentru copii (8-13 ani), pe perioada 26-28 iunie

Tema: ,, Pe urmele Sfântului Pavel (Resp. Sr. Claudia Mureșan, Sr. Varvara Cotu, Sr. Bernadeta Chindriș)

Al doilea campus pentru copii (7-12 ani), pe perioada 12-14 iulie

Tema: ,,Alegerea lui David rege” (Resp. M. Marcela Runcan, Sr. Bernadeta Chindriș).

IV. ÎNTÂLNIRI SPIRITUALE

Reuniunea Mariană

Duminică 11 Martie, ora 15:00 - 17:00 - Zi de rugăciune: pelerinaj, rugăciune pentru copiii nenăscuți, Rozariul, Calea Sfintei Cruci.

Sâmbătă 4 august, ora 8:00 - 20:00 - Zi de reculegere.

Adresa: Mănăstirea ,,Sfânta Maria”

Str. Plaiului nr. 38

430164 Baia Mare