Joi, 25 Iulie 2024

Comunicat: Sesiunea ordinară de toamnă a Sinodului Episcopilor Bisericii Române Unită cu Roma, Greco-Catolică

Comunicat

Sesiunea ordinară de toamnă a

Sinodului Episcopilor Bisericii Române Unită cu Roma, Greco-Catolică

27-28 octombrie 2022

În perioada 27-28 octombrie 2022, sub președinția Preafericirii Sale Cardinal Lucian Mureșan, se vor desfășura la Blaj lucrările sesiunii ordinare de toamnă ale Sinodului Episcopilor Bisericii Române Unite cu Roma, Greco-Catolică.

Pe agenda Sinodului Episcopilor Bisericii Române Unite cu Roma, Greco-Catolică se află diferite tematici canonice, pastorale și administrative.

Joi, 27 octombrie 2022, începând cu ora 17.45, Episcopii membri ai Sinodului vor fi prezenți la Alba Iulia cu ocazia binecuvântării statuii Fericitului Episcop Martir Iuliu Hossu, vestitorul Marii Uniri de la 1918 și primul Cardinal al României, precum și la conferințele despre figura Fericitului Iuliu Hossu, organizate în Sala Unirii din Alba Iulia.

Sinodul Episcopilor îi reuneşte pe toţi Episcopii Bisericii Române Unite cu Roma, Greco-Catolică, din România şi din afara granițelor țării, reunindu-se în sesiune ordinară de două ori pe an, primăvara şi toamna.

Notar

Pr. Liviu Ursu

000

Lasă un comentariu

Asiguraţi-vă că introduceţi informaţiile necesare unde este indicat (*). Codul HTML nu este permis.