Joi, 28 Martie 2024

Orar Liturgic

Zile lucrătoare:

Duminici: Sfânta Liturghie - ora 10:30

Activități: Asistență spirituală a bolnavilor internați in spitale și pastorația personalului medical.

Asociații și Grupuri care activează în parohie: Serviciul Maltez, Crucea Roșie.

Informații despre parohie

Această misiune a asistenței spirituale a bolnavului în spitalele din Baia Mare, a debutat în anul 1991 sub tutela părintelui doctor Rațiu Vasile, care a activat ca preot operator sanitar până la pensionare, în anul 2010.

În anul 2010, această nobilă misiune a fost încredințată parintelui Șimonca Mihai Bogdan, absolvent al seminarului greco-catolic, Sfinții Trei Ierarhi: Vasile, Grigorie și Ioan", de la Oradea.

Adresă capelă: Parterul Spitalului Județean "Dr. Constantin Opriș" Baia Mare, str. George Coșbuc,nr. 31, cod poștal 430031.